Odra Tower, czyli jak umiera przyszłość

Autor: reinvestment.pl
Gdy w 2007 roku ogłoszono projekt budowy wieżowca Odra Tower miał on być najwyższym, do czasu pojawienia się Sky Tower, budynkiem we Wrocławiu: 130 m wysokości, około 150 apartamentów i bardzo wielkomiejski wygląd. Budziło to kontrowersje, ponieważ miał on powstać przy ulicy Generała Sikorskiego: tuż przy placu Jana Pawła II, w samym centrum miasta. Nie będziemy skupiać się dzisiaj na problemie towarzystwa architektury klasycznej i nowoczesnej: ten temat został dogłębnie poruszony we wcześniejszych tekstach. Dzisiaj zastanowimy się nad zagadnieniem praktycznym: czy warto tworzyć coś, co teoretycznie zupełnie nie pasuje do okolicy. 
Ale powoli: czas mijał, a międzynarodowy kryzys finansowy zbierał swoje żniwo. Fundamenty zostały zakopane. O planach budowy przypominał jedynie baner reklamowy umieszczony na ogrodzeniu przeznaczonej pod zabudowę działki. Sytuacja zmieniła się na początku 2010 roku: wtedy to dobrze znany we Wrocławiu deweloper GANT zakupił za niecałe 7 mln zł udziały w spółce Odra Tower. Nastąpiły jednak pewne drobne zmiany w projekcie: budynek został zmniejszony, pozbawiony charakterystycznej wysokiej wieży i przystosowany do krajowych warunków: mieszkania mniejsze, o niższym standardzie. Podobno mają być również tańsze. Po pierwotnym projekcie zostało tylko koncepcyjne wideo, które można obejrzeć tutaj:
Jak w rzeczywistości ma wyglądać Odra Tower najlepiej opisać wizualizacjami: pochodzą z oficjalnej strony dewelopera.

Ładne? Brzydkie? Jak głosi jeden z komentarzy internautów: „wygląda jak kupa„. Osobiście nie jestem zwolennikiem aż tak radykalnych opinii, jednakże pierwotna propozycja była o wiele ciekawsza. Oczywiście, to co powstanie również będzie wybijać się ponad poziom: 61 metrów wysokości, lokale usługowe na parterze: delikatesy, bank, klub fitness, sala eventowa, kawiarnie i restauracje. Wszystko z pięknym widokiem na nadodrzański bulwar. 
Można powiedzieć, że wszystko to stało się zgodnie z myślą wielu internautów, zapewne Wrocławian. Zarówno pierwotna Odra Tower, jak i Sky Tower krytykowane są za to, że nie pasują do innych budynków, tworzą całkowicie odmienną tkankę wrocławskiej architektury. Stoją samotnie pośród naszego lokalnego szarego życia. Zgoda: może i wieżowiec Czarneckiego wyrasta samotnie w miejskiej panoramie, ale czy to powód żeby go nie budować? Czy w imię niezakłócania aktualnego stanu miasta nie powinniśmy próbować niczego nowego? Jeżeli chcemy dokonać radykalnej zmiany, i nie chodzi tu tylko o architekturę: to odnosi się do wielu życiowych sytuacji, nie warto martwić się, że nasze pierwsze dzieło będzie jedynym i niepowtarzalnym wyjątkiem. Z początku z pewnością tak, jednak problem tkwi w tym, aby raz rozpoczęty projekt kontynuować. Do pierwszego wieżowca dołączy drugi, do niego trzeci i tak dalej. Aż w końcu zapomnimy, że kiedyś było inaczej.

Póki co cieszmy się tym co powstanie: mowa nie tylko o samym budynku, ale również nadodrzańskim bulwarze koło niego – o zagospodarowaniu rzek w miastach już niedługo. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, polecam ofertę mieszkań: praca wre, jak widać na załączonym obrazku.

Zdjęcie z portalu urbanity.pl

A może jednak uważacie, że nie ma co się pchać w nową architekturę? Albo wieżowce to nowotwór na miejskiej tkance? Czekam na Wasze opinie!

Reklamy

2 thoughts on “Odra Tower, czyli jak umiera przyszłość

  1. Hmm, a co powiesz na Centrum Południe? Wydzielona strefa w której powstają tylko nowoczesne wieżowce, stanowiąca swojego rodzaju 'city'. Moim zdaniem to ciekawa sprawa, podnosząca rangę miasta i wzbogacająca jego architekturę.

  2. Och nie, nie róbmy z Wrocławia miasta wieżowców. Jestem na świeżo po pobycie w Warszawie – jest okropnie brzydka, a najładniejszy ze wszystkiego jest chyba Pałac Kultury ("twarda komuna"!). Wystarczy nam jeden, a dobry (czyt. wysoki) – a nie miliard brzydkich kup śmieci 🙂

Skomentuj...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s